Pokoje Gościnne Mosorny Groń, Zawoja
Przyjazd 26 maj 2022
Wyjazd 27 maj 2022
Tło bannera

Na Mosorny Groń

Propozycja niedługiego, górskiego spaceru na szczyt Mosornego Gronia. Po drodze można odwiedzić piękny Wodospad na Mosornym Potoku. Zdecydowana większość trasy wiedzie terenem leśnym, widoki pojawiają się dopiero na szczycie, gdzie znajduje się górna stacja kolei krzesełkowej PKL Mosorny Groń oraz punkt gastronomiczny z przekąskami. Z wierzchołka rozpościera się piękny widok na okoliczne, beskidzkie szczyty. Główną atrakcją jest jednak widok na Babią Górę, która prezentuje się niezwykle okazale.

Kolor szlaku: niebieski - żółty

Czas przejścia: 1 h 20 min (w jedną stronę)

Najwyższy punkt: Mosorny Groń 1045 m n.p.m.

Wycieczkę rozpoczynamy w dzielnicy Zawoja Mosorne. Z Pokoi Gościnnych Mosorny Groń najwygodniej podjechać do punktu rozpoczęcia wycieczki samochodem – obok wejścia na szlak znajduje się niewielki parking na kilka aut. Można tam również dotrzeć pieszo, jednak należy się wówczas liczyć z ok. 6-kilometrowym spacerem ulicami Zawoi. Obok parkingu, znaki niebieskie kierują nas w stronę lasu. W ciągu 25 minut docieramy leśnym traktem do miejsca, w którym odbija wyznaczona ścieżka do Wodospadu na Mosornym Potoku. Zejście do Wodospadu jest bardzo strome, zabezpieczone drewnianymi poręczami i belkami ułożonymi na kształt schodów, jednak – zwłaszcza po opadach deszczu – należy tu zachować szczególną ostrożność. Odwiedzenie wodospadu zajmuje zaledwie kilka minut, dlatego z pewnością warto do niego podejść. Od momentu opuszczenia ścieżki wiodącej do wodospadu, szlak niebieski staje się znacznie bardziej stromy i męczący. Po 50 minutach wędrówki docieramy do skrzyżowania znaków niebieskich i żółtych na Mosornym Groniu. Z tego miejsca, już żółtym szlakiem kierujemy się w stronę wierzchołka – dojście zajmuje kilka minut. Na szczycie Mosornego Gronia czekają na nas piękne widoki, szczególnie na Babią Górę. Powrót na parking tą samą trasą zajmuje około 45 minut.

  • Zejście do Zawoi jest możliwe żółtym szlakiem, jednakże należy pamiętać, że w takiej sytuacji miejsce zakończenia wycieczki będzie inne niż jej start, jest więc to opcja raczej dla osób niezmotoryzowanych. Dodatkowo, należy mieć na uwadze, że żółty szlak krzyżuje się w wielu miejscach z rowerową trasą zjazdową Babia Góra Trails, co może stanowić dodatkowe utrudnienie dla turystów pieszych.
  • Ze szczytu można również zjechać koleją krzesełkową bezpośrednio do Pokoi Gościnnych Mosorny Groń.

Ze szczytu można kontynuować wycieczkę w kierunku Policy i Hali Krupowej – opis dalszej trasy znajduje się tutaj.

    

 

Zobacz na mapie
Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij