Pokoje Gościnne Mosorny Groń, Zawoja
Przyjazd 26 maj 2022
Wyjazd 27 maj 2022
Tło bannera

Propozycja kilkugodzinnej, bardzo przyjemnej górskiej pętli, wiodącej przez mało uczęszczane zakątki Beskidu Żywieckiego. Jeśli więc szukacie spokoju, na tej trasie z pewnością go znajdziecie. Trasa obfituje w piękne widoki. Najwyższy szczyt – Mędralowa – jest górą, o którą spór toczy się od wielu lat, bowiem według jednych źródeł należy do Beskidu Żywieckiego, natomiast inne wskazują ją jako najwyższy szczyt Beskidu Makowskiego.

Kolor szlaku: żółty – czerwony – żółty - czarny

Czas przejścia: 3 h 10 min (cała pętla)

Najwyższy punkt: Mędralowa 1169 m n.p.m.

Wycieczkę rozpoczynamy w dzielnicy Zawoi – Czatoża. Miejsce na zaparkowanie kilku aut znajduje się przy znaku zakazu ruchu tuż przy wejściu na szlak. Początkowo wędrujemy szeroką, utwardzoną drogą. Po chwili pojawia się rozstaje dróg i w tym miejscu podążamy za znakami żółtymi i czarnymi. Następnie te dwa szlaki rozdzielają się – my wybieramy dalej znaki czarne w kierunku Przełęczy Jałowieckiej. Trasa początkowo wiedzie łagodnie, następnie bardziej stromo. Ze względu na prowadzone prace leśne, bardzo często zalegają na niej duże ilości błota, co może stanowić pewne utrudnienie. Po ok. 1,5 godziny docieramy stromym podejściem na Przełęcz Jałowiecką Północną, zwaną Tabakowym Siodłem, skąd podziwiać możemy widoki na masyw Babiej Góry. Następnie przechodzimy przez Przełęcz Jałowiecką Południową, zwaną inaczej Jałowcowym Siodłem, gdzie znajduje się duży węzeł szlaków turystycznych. W tym miejscu obieramy szlak graniczny, łączący cztery kolory szlaków (polski czerwony i zielony oraz słowacki żółty i niebieski), wiodący w kierunku szczytu Mędralowej. Po około 1 godzinie dochodzimy do kolejnego rozdroża, gdzie skręcamy w lewo za znakami czerwonymi i niebieskimi, wiodącymi na najwyższy punkt naszej wędrówki. Dojście zajmuje nam około 5 minut. Na szczycie znajduje się ładna Hala Mędralowa, skąd rozpościera się ładny widok na Beskid Mały i Jałowiec. Znajduje się tam również dobrze utrzymany szałas. W ciągu kilku minut wracamy do naszego rozdroża szlaków i dalej wędrujemy za znakami zielonymi w kierunku Hali Kamińskiego, do której docieramy w 20 minut. Hala Kamińskiego, położona na szczycie Kolistego Gronia, jest pięknym punktem widokowym na Grupę Mędralowej, szczyty Beskidu Śląskiego i Małego, a także Pasmo Pewelskie. Na Hali Kamińskiego odbijamy na szlak czarny, który doprowadzi nas do punktu startowego naszej wycieczki, czyli Zawoi Czatoży. Na tym odcinku szczególnie pięknie widać Babią Górę. Zejście do parkingu zajmie nam około 45 minut.

 

    

Zobacz na mapie
Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij