Pokoje Gościnne Mosorny Groń, Zawoja
Przyjazd 26 maj 2022
Wyjazd 27 maj 2022
Tło bannera

Na Babią Górę

Jeden z kilku wariantów dojścia na najwyższy szczyt Beskidu Żywieckiego i całych polskich Beskidów – Babią Górę (Diablak). Na trasie znajduje się schronisko PTTK Markowe Szczawiny, gdzie można odpocząć i posilić się. Trasa – zwłaszcza w końcowym odcinku – wiedzie przez niezwykle malownicze tereny. Babia Góra jest wspaniałym punktem widokowym, z którego widać szczyty Beskidów: Żywieckiego, Śląskiego, Małego, Makowskiego, Wyspowego, Gorców, Tatr, a po stronie słowackiej: Gór Choczańskich, Magury Orawskiej, Niżnych Tatr, Małej i Wielkiej Fatry. Ze względu na swoje walory widokowe, Diablak jest niezwykle popularnym popularnym miejscem, gdzie spotkamy dużą liczbę turystów o każdej porze roku.

Kolor szlaku: niebieski – czarny – czerwony

Czas przejścia: 3 h 50 min (w jedną stronę)

Najwyższy punkt: Babia Góra (Diablak) 1725 m n.p.m.

Wędrówkę na Królową Beskidów rozpoczynamy przy Pokojach Gościnnych Mosorny Groń, zlokalizowanych w Zawoi Policzne. Początkowo kierujemy się w prawo za znakami niebieskimi, a następnie skręcamy z drogi głównej w lewo. Dochodzimy do granicy Babiogórskiego Parku Narodowego i dalej wędrujemy tym samym szlakiem. Trasa wiedzie przez las, pozbawiona jest więc na tym etapie widoków. Po 40 minutach mijamy rozdroże przy Rybnym Potoku i dalej trzymamy się niebieskich znaków. Po kolejnych 40 minutach spotykamy następny węzeł szlaków – Sulowa Cyrhla i w tym miejscu zmieniamy kolor szlaku na czarny. Po drodze mijamy ładną Polanę Kaczmarczykową, po czym dochodzimy do węzła szlaków na Kolistej Polanie (55 min). Dalej wędrujemy szlakiem czarnym, który na tym odcinku biegnie wspólnie z zielonym, a po 5 minutach docieramy do schroniska PTTK Markowe Szczawiny. Przy schronisku zmieniamy kolor szlaku na czerwony, który w ciągu 30 minut wyprowadza nas na Przełęcz Brona. Na przełęczy pojawiają się piękne widoki. Z Przełęczy Brona pozostaje nam już końcowe, trwające ok. 1 godzinę podejście na szczyt Babiej Góry, na które prowadzą wspólnie znaki czerwone, zielone i niebieskie.

  • Powrót tą samą drogą zajmuje 2 h 50 min. Istnieje możliwość wybrania innej drogi powrotnej, jednakże zawsze wiąże się to z zakończeniem wycieczki w innym miejscu niż początek wycieczki.
  • Będąc na Przełęczy Brona warto odwiedzić szczyt Małej Babiej Góry (Cyl), z którego rozpościerają się piękne widoki, a który jest znacznie mniej popularny niż sąsiedni Diablak. Wejście na szczyt Małej Babiej Góry zajmuje jedynie dodatkowe 25 minut (zejście 10 minut).

 

    

Zobacz na mapie
Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij